Volt Dizni pronašao je inspiraciju u ovom čarobnom zdanju, stvarajući tako svoje najpoznatije bajke koje su postale dio svjetske kulturne baštine. Dobrodošli u čarobni svijet dvorca Nojšvanštajna – nezaobilaznu destinaciju za sve ljubitelje bajki, istorije i umjetnosti.
Dvorac Nojšvanštajn (Neuschwanstein) smatra se jednim od najljepših dvoraca na svijetu i nalazi se na UNESCO-voj listi svjetske baštine. Nalazi se u Njemačkoju, blizu gradića Fisena (Füssen) u jugozapadnoj Bavarskoj, oko 120 km južno od Minhena. Smješten je na visokoj litici, pružajući impresivan pogled na Alpe i okolne doline.
Dvorac Nojšvanštajn izgradio je kralj Ludvig II , poznat i kao “Ludwig Fairytale King” ili “Ludvig II od bajki”. Ideja za izgradnju dvorca djelomično je proizašla iz njegove želje da zamijeni stari srednjovjekovni dvorac Švanštajn (Schwanstein) koji se nalazio na istom brdu.
Kralj Ludwig II odrastao je u obližnjem dvorcu Hohenschwangau, koji je bio ljetna rezidencija njegove porodice. Kroz odrastanje u ovom okruženju razvio je svoju ljubav prema bajkovitim, dvorcima i romantičnoj arhitekturi.
Kada je postao kralj Bavarske, odlučio je zamijeniti stari dvorac Švanštajn novim, većim i romantičnijim dvorcem. Stoga je naredio izgradnju dvorca Nojšvanštajna na mjestu stare tvrđave. Izgled ovog dvorca zamišljen je da bude u duhu srednjovjekovnog dvorca, s elementima nadahnutim legendama, bajkama i operama koje je volio, poput onih Ričarda Vagnera.
Izgradnja dvorca započela je 1869. godine, a prekinuta je 1886. godine nakon smrti kralja Ludviga II. Unatoč tome što je kralj umro prije nego što je dvorac potpuno dovršen, Nojšvanštajn je postao jedan od najpoznatijih i najposjećenijih turističkih atrakcija u Njemačkoj i svijetu.
Prema službenoj verziji, Ludvig II je umro utapanjem u jezeru Štarnberg, nedaleko od Minhena. Njegovo tijelo pronađeno je u vodi, a uzrok smrti je bio utapanje. Međutim, okolnosti njegove smrti nisu potpuno jasne, jer je kralj bio izvrstan plivač, a postoje brojne teorije koje sugeriraju da je moguće da nije umro od utapanja, već da je bio žrtva političke zavjere.
Prema originalnom projektu, dvorac je trebao imati oko 200 prostorija, uključujući rezidencijalne sobe, dvorane, dvorišta i druge prostorije. Samo je nekoliko soba bilo potpuno opremljeno i dostupno za korištenje. Među tim sobama su bile Kraljevska spavaća soba, Salon viteza (Knights’ Hall), Tronska dvorana (Throne Room) te nekoliko drugih manjih prostorija.
Iako je dvorac izgrađen u srednjovjekovnom stilu, korištena je tehnologija koja je bila moderna u to vrijeme. Dvorac je imao centralno grijanje, tekuću vodu i telefon.
Nojšvanštajn je korišten kao lokacija u nekoliko filmova i televizijskih serija, često kao simbol bajkovite atmosfere ili luksuza. Takođe je bio i inspiracija za Diznijev dvorac Trnoružice (Uspavane ljepotice), što dodatno pridonosi njegovoj svjetskoj popularnosti. Iz tog razloga ga nazivaju još i Diznijevim dvorcem.
Marijin most (Marienbrücke)
Najljepši pogled na dvorac i okolinu pruža se sa Marijinog mosta. Marijin most (Marienbrücke) izgrađen je 1845. godine, što znači da je izgrađen prije nego što je započela izgradnja dvorca. Most je dobio ime po Mariji od Bavarske, majci kralja Ludviga II.
Iako je most izgrađen mnogo prije dvoraca, postao je nezaobilazna turistička atrakcija za posjetioce koji žele uživati u panoramskom pogledu na dvorac i okolni krajolik.
Kako stići do dvorca Nojšvanštajna?
Do dvorca se najlakše stiže iz pravca Insbruka ili Minhena, autom, javnim prevozom ili organizovanim turama. Ulaz u dvorac se naplaćuje i obilazi se u pratnji vodiča u trajanju od oko 30 minuta. Neovisno o načinu putovanja, važno je rezervisati ulaznice unaprijed kako biste izbjegli čekanje u redu. Unutrašnjost dvorca je zabranjeno fotografisati.
Pratite nas na fejzbuku i instagramu za još trikova i savjeta o putovanjima.