Smješten u podnožju planine Vlašić u dolini rijeke Lašve, Travnik je još od milja nazvan “muzej pod otvorenim nebom“.

Travnik je 150 godina bio glavni grad bosanskog pašaluka, rezidencija 77 vezira, sjedište dva konzulata i rodno mjesto, prvog nobelovca za književnost, Ive Andrića. Poznat je i po tome što se u njemu nalazi najveći broj očuvanih turbeta na području BiH – ukupno sedam.

Pogled na Travnik sa tvrđave Stari grad

O nastanku imena ovog grada postoji nekoliko legendi, ali možda je ipak najzanimljivija ona po kojoj je još u pred osmanskom vremenu u tvrđavi vladao činovnik koji je volio brati trave. Navodno su njega prozvali “travnik”, a potom je po njemu grad dobio ime. Grad se smjestio u podnožju predivne planine Vlašić u dolini rijeke Lašve

Tvrđava Stari grad

Jedan od najimpresivnijih kulturnih spomenika u Travniku je Tvrđava Stari Grad (Kaštel), koja stoji visoko iznad grada i pruža spektakularan pogled na okolne planine i doline.

Pogled na zidine tvrđave Stari grad

Nije poznat podatak o godini i trajanju izgradnje ove tvrđave, kao ni ko je bio graditelj. Pretpostavlja se da je sagrađena u drugoj polovini 14. ili prvoj polovini 15. vijeka. Po načinu gradnje postoje pretpostavke da ju je podigao kralj Tvrtko II Kotromanić, ali moguće je i kralj Stjepan Dabiša.

Most koji vodi do tvrđave Stari grad
Tvrđava Stari grad u Travniku
Unutrašnjost tvrđave

U jednoj od kula Starog grada možete vidjeti etnografsku i dokumentarnu izložbu o prošlosti i prirodnoj baštini travničkog kraja.

Muzejska postavka unutar tvrđave

Ulaz u tvrđavu se naplaćuje 4KM.

Sahat Kule

Travnik je jedini grad na svijetu s dvije sahat kule. U Gornjoj čaršiji sahat kula je podignuta u 18. vijeku , a pretpostavlja se da ju je sagradio Mehmed-paša Sokolović.  Sahat kulu je 1817. godine obnovio Sulejman-paša Skopljak. Tom prilikom je zahvaljujući austrijskom konzulu Von Simschenu naručen sat sa četiri mine i zvonom koji otkucava pune sate i četvrtine.

Pogled na sahat kulu u Gornjoj čaršiji

Druga sahat kula nalazi se na Musali, u Donjoj čaršiji. Ne zna se tačno kad je ova sahat kula sagrađana, a na njoj su sačuvane dvije ploče s natpisima o obnovi. 

Rodna kuća Ive Andrića

Ukoliko želite zaviriti u kuću u kojoj je 09.10.1892. godine rođen Ivo Andrić, predlažemo vam da se zaputite na adresu Zenjak broj 13, te uz stručna objašnjenja kustosa književnosti otputujete u prošlost i upoznate se sa životom i literaturom našeg nobelovca.

Rodna kuća Ive Andrića

Kuća u kojoj je rođen nobelovac Ivo Andrić rekonstruisana je 1974. godine. Na spratu objekta sagrađenog u stilu tradicionalne stambene arhitekture nalazi se Memorijalni muzej književnog nobelovca Ive Andrića sa stalnom izložbenom postavkom o njegovom životu i književnom djelu.

Stalna izložbena postavka se sastoji od Rodne sobe, sobe posvećene romanu “Travnička hronika”, Fototeke i Biblioteke sa Andrićevim djelima na našem jeziku i mnogobrojnim prevodima Andrićevih djela na strane jezike.

Andrićeve knjige na japanskom i kineskom jeziku
Rodna soba

Posjeta stalnoj izložbenoj postavci o životu i književnosti nobelovca može se nastaviti u prizemlju Rodne kuće, restoranu i baru nazvanom Ex Ponto po prvoj Andrićevoj knjizi koju je dijelom pisao u okolini Travnika.

Ulaz u muzej se naplaćuje 4KM.

Šarena džamija

Šarena džamija u Travniku koja je sa svojim jedinstvenim i originalnim stilom oduvijek izazivala divljenje predstavljala posebnu i nezaobilaznu turističku atrakciju. Oslikana je neobičnim ornamentima rascvjetalog drveća, vinove loze i jablanova zbog čega je i nazvana ”Šarenom”, a krase je i kaligrafski detalji na arapskom jeziku.

Šarena džamija u Travniku

Temelji ove džamije potiču još iz XVI vijeka, a prvobitnu džamiju izgradio je Gazi-aga. S obzirom na to da niko nije brinuo o održavanju džamije ona je vremenom propala i nakon 200 godina, 1757. godine, bosanski valija Sopa Salan Ćamil-Ahmed-paša iz temelja je obnovio Gazi-aginu džamiju, sagradivši pod njom bezistan sa dvadeset i sedam dućana, pa se ona od tada nazvala Ćamilija džamija. Do danas, ova džamije je više puta renovirana, zbog čega se ne zna njen prvobitni oblik.

Jedinstvena je i po tome što se minaret ove džamije nalazi s lijeve strane, a ne s desne, i jedina je u Bosni i Hercegovini kao takva.

Zavičajni muzej Travnika i parni voz Ćiro

Raznovrsnost zbirki i mnoštvo eksponata čine Zavičajni muzej Travnik neizostavnim mjestom za upoznavanje prošlosti i prirodne baštine travničkog kraja. Stalne izložbene postavke predstavljaju istinsku atrakciju za domaće i strane turiste. Ovdje se možete upoznati sa kulturnim naslijeđem, tradicijom i običajima stanovnika travničkog kraja.

Parni voz ”Ćiro”

Da bi se sačuvala uspomena na nekadašnji željeznički saobraćaj u ovome dijelu zemlje, koji je pratio i razvoj industrijskih kapaciteta i veći promet putnika i robe, donešena je odluka da se parni voz ”Ćiro” ostavi Opštini Travnik na brigu.

S obzirom da se parni voz ”Ćiro” tretira kao muzejski eksponat, nakon restauracije smješten je u dvorište Zavičajnog Muzeja.

Sunčev sat

Na jugozapadnom zidu Hadži Ali-begove džamije u Travniku, nalazi se prvi sunčev sat u ovom gradu. To je jedini stari sunčev sat za alaturka sistem (način mjerenja vremena u periodu Osmanskog carstva) koji je sačuvan u Bosni i Hercegovini. 

Po sunčevom satu su se podešavali i mehanički satovi na dvije sahat kule u Travniku i ručni satovi imućnijih travničkih porodica. 

Nije poznato ko je napravio prvi sunčev sat u Travniku, međutim u literaturi “Alaturka sunčani sat Hadži Ali-begove džamije u Travniku” se može pronaći podatak da je osoba koja je konstruisala ovaj sat: “iskusan gnomonista, vrhunski majstor”.

Drugi sunčev sat smješten na tvrđavi

Drugi sunčev sat u Travniku izgrađen je 2023. godine i nalazi se na tvrđavi Stari grad. On sadrži alaturka satni sistem i alafranka satni sistem (savremeni satni sistem). Sat takođe pokazuje i astronomske početke godišnjih doba (kratkodnevnicu, ravnodnevnicu i dugodnevnicu).

Ako vam se sviđa ova priča i slične ovima, možete da čitate više ovdje. Za dodatna pitanje, kritike i pohvale pišite nam u komentare ispod.

Možda vam se svidja

1 Comment

Comments are closed.