U zemlji bogatog kulturnog naslijeđa i istorije smješteni su Meteori, prepoznatljivi po svojim oblicima i visoko uzdignutim manastirima na njima. Ovo mjesto je vrijedno pažnje čak iako niste religioznio. Njegova ljepota nikog ne ostavlja ravnodušnim.

Mjesto gdje se susreću religija, tradicija, nevjerovatna priroda i još nevjerovatnija arhitektura. Meteori predstavljaju jedinstvenu geološku formaciju smještenu u blizini grada Kalambake u centralnoj Grčkoj.

Meteori su poznati po svojim stijenama visokim i do 400 metara, koje strše iznad ravnice i na vrhu imaju manastire. U prevodu sa grčkog, ime Meteora doslovno znači lebdeće stijene ili stijene obješene o nebo.

Meteori predstavljaju jedinstvenu geološku formaciju smještenu u blizini grada Kalambake u centralnoj Grčkoj
Veličanstveni Meteori

Postoje različite legende koje povezuju Meteore s mitologijom. Jedna od njih kaže da su stijene Meteora bile kamenčići koje su bogovi bacili kako bi stvorili ove impresivne vrhove.

Meteori u Grčkoj

Meteori su dodati na UNESCO popis svjetske baštine 1988. godine. UNESCO je prepoznao Meteore kao jedinstven spoj prirodne ljepote i kulturne važnosti.

Prvi značajni stanovnici Meteora bili su asketi. Oni su u početku živjeli u šupljinama stijena do kojih je bilo izuzetno teško doći. Vodili su samački život, viđajući se samo za vrijeme molitve. U 11. vijeku Meteori su postali njihov stalni dom, čija važnost se povećala onda kada je turska vojksa osvojila Grčku. Nepristupačne stijene bile su jedno od rijetkih mjesta gdje je bilo moguće sakriti se i sačuvati kulturu i vjeru.

Najstari manastiri datiraju iz 14. vijeka. Njihova gradnja bila je izazovna. Monasi su se pomoću dizalica, ljestava i mreža penjali do vrha stijena. Na isti način su transportovali i materijal za gradnju, kao i sve ostale potrebštine. Stepenice i staze koje danas vode do vrha stijena sagrađene su tek u 20. vijeku.

Stepenice koje vode do vrha Meteora

Vjeruje se da je na Meteorima bilo izgrađeno preko 20 manastira. Danas postoji samo 6 od kojih je jedan ženski, a ostali su muški. Ukoliko želite da obiđete neke od ovih manastira, obratite pažnju kojim su danima otvoreni za posjetioce i u koje vrijeme. Ulaz se naplaćuje 3 eura i postoji odredjen kodeks oblačenja. Žene moraju pokriti ramena i nositi dugu haljinu ili hlače, a muškarcima je zabranjen ulaz u kratkim hlačama. Svi su dobrodošli bez obzira na religiju i vjeru.

Ako još niste, zapratite nas na instagramu i fejzbuku. Za dodatna pitanja i savjete pišite nam ispod u komentar.

Možda vam se svidja