Ponosno se uzdižući kao simbol onoga što ljudi mogu postići čak i u najtežim vremenima, brana Hoover prima više od 7 miliona posjetioca svake godine i jedna je od najpopularnijih turističkih atrakcija u Nevadi.

Današnje putovanje vodi vas do jedne od najimpresivnijih inženjerskih građevina na svijetu – Hooverove brane. Smještena na granici Nevade i Arizone, u Sjedinjenim Američkim Državama, ova brana nije samo građevinsko čudo, već i remek-djelo dizajna.

Naša avantura počinje u Las Vegasu, poznatom kao “Grad Grijeha”, gdje se prepuštamo uživanju u sjajnom svjetlu i zabavi. No, ipak ostavljamo kockarnice iza sebe i krećemo se prema Hooverovoj brani. Okruženi beskrajnim pejzažima Nevade, putovanje je samo po sebi avantura.

Nakon nekoliko sati vožnje kroz pustinju, naše oči napokon hvataju prvi pogled na moćnu Hooverovu branu. Impresivan je to prizor – visoka i masivna građevina koja dominira dolinom, a iza nje se pruža jezero Mead, stvarajući slikovit prizor koji oduzima dah.

Istraživanje Hoover Brane

Hooverova brana, koja se nalazi na rijeci Kolorado, jedna je od najviših brana u Sjedinjenim Američkim Državama. Visoka je 221 metar , što je gotovo jednako visini zgrade od 73 sprata.

Hoover brana

Gradnja brane počela je 1931. godine i trajala je pet godina, završivši 1935. godine. Bila je to iznimno zahtjevna građevina za to doba, koja je zahtijevala saradnju hiljade radnika.

Kada je izgrađena, brana je formirala jezero Mead, koje je i danas najveće vještačko jezero u SAD-u.

Pogled s Hoover brane

Izgradnja brane i formiranje jezera Mead doveli su do promjena u lokalnom ekosistemu. To uključuje promjene u migraciji riba, promjene u vodostajima podzemnih voda te promjene u staništima biljaka i životinja duž rijeke Kolorado

Osim kontrole poplava i opskrbe vodom za poljoprivredu i gradove u regiji, Hooverova brana proizvodi znatnu količinu električne energije. Na vrhuncu proizvodnje može opskrbljivati električnom energijom gotovo milion domaćinstava.

Brana je nazvana po Herbertu Hooveru, američkom predsjedniku koji je bio na dužnosti kad je projekat odobren i započet.

Za izgradnju brane iskorišteno je više od 6 miliona tona betona. To je bilo dovoljno betona da se izgradi približno 200 kilometara autoputa.

Brana je postala popularna turistička atrakcija, primarno zbog svog impresivnog izgleda i veličanstvenog pogleda s vidikovaca. Milion putnika dolazi svake godine kako bi vidjeli ovu nevjerovatnu građevinu.

Uživanje u Prirodnoj Ljepoti Jezera Mead

Nakon obilaska brane, odlazimo na krstarenje jezerom Mead. Mirna voda jezera i okolne stijene stvaraju slikovit ambijent koji nas opušta i pomaže nam povezati se s prirodom. Prilika za fotografisanje nije rijetka, a svi žele zabilježiti ovaj nezaboravan trenutak.

Pogled na Hoover branu s jezera Mead

Želite više savjeta i trikova za putovanja? Zapratite nas na:

Naši blog postovi:

Grand kanjon kao simbol prirodnog čuda

Portoriko – Spoj španske kulture i američkog modernizma

Vodič kroz tvrđave Bosne i Hercegovine

Možda vam se svidja