Dobrodošli u čarobni svijet jezera u BiH, gde se priroda susreće s tišinom, a ljepota preplavljuje svaki trenutak. Ako tražite idealne destinacije za opuštajući izlet u prirodi, u nastavku vam donosimo nekoliko prijedloga
Dok lutamo kroz Bosnu i Hercegovinu, srećemo jezera čija ljepota ostavlja bez daha svojom ljepotom i nude raznovrsne mogućnosti za opuštanje i avanturu. Svako jezero ima svoju jedinstvenu priču. Bez obzira da li ste zaljubljenik u planinarenje, ljubitelj vodenih sportova, ili jednostavno tražite mirno mjesto u prirodi, bosansko-hercegovačka jezera pružaju mogućnosti koje vrijedi doživjeti.
U nastavku ove priče dajemo vam ideje za izlet. Upustite se u avanturu istraživanja jezera koja čine srce pejzaža ove prelijepe balkanske zemlje:
1. Prokoško jezero
Prokoško jezero, smješteno na visoravni između planina Prenj i Čvrsnice, predstavlja neodoljivu destinaciju koja će osvojiti srca zaljubljenika u netaknutu prirodu. Nalazi se na nadmorskoj visini od oko 1636 metara, što ga čini jednim od najviših jezera na Balkanu. Prirodnog je porijekla i nastalo je tokom ledenog doba.
Na širem prostoru jezera su endemske vrste flore i faune. Postoji čak i priča da se u njemu još uvijek nalazi endemski primjerak vodozemca tritona. Ovo područje je zaštićeno od 2005. godine i spada u kategoriju “spomenik prirode – III”.
Oko jezera se nalazi bogato kulturno naslijeđe, uključujući stećke, nadgrobne spomenike karakteristične za ovu regiju. Ovo dodaje posebnu dimenziju posjetiocima koji su zainteresovani za istoriju i arheologiju.
Prokoško jezero je polazna tačka za brojne planinske staze koje vode do okolnih vrhova i vidikovaca, privlačeći ljubitelje planinarenja i prirodnih avantura.
2. Ramsko jezero
Sve popularnija destinacija kao idealno mjesto za pravi odmor u prirodi – Ramsko jezero. Smješteno je u opštini Prozor-Rama u Bosni i Hercegovini, okruženo planinskim masivima Raduše, Makljena, Ljubuše i Vrana.
Predstavlja jedno od najvećih i najlepših vještačkih jezera u Bosni i Hercegovini. Nastalo je izgradnjom brane na rijeci Rami u drugoj polovini 20. vijeka radi kontrole poplava i snabdijevanja vodom.
Posebnu ljepotu daju mu njegova ostrva i poluostrva, a najpoznatije je poluostrvo Šćit, koji mnoge svojim oblikom podsjeća na gitaru.
Na Šćitu se nalazi franjevački samostan. Franjevci, koji u Bosni djeluju od kraja 13. vijeka, podigli su samostan u Rami najvjerovatnije u 15. vijeku, prije dolaska Turaka.
Jezero možete istraživati čamcem ili uživati u kupanju, šetnji i kampovanju. Ljubitelji aktivnijeg odmora mogu se okušati i u planinarenju ili posjetiti centar za sport i rekreaciju.
3. Bilećko jezero
Kada prođete Foču i Gacko, dolazite u Bileću. Na izlazu iz Bileće prema Trebinju prostire se nepregledno Bilećko jezero. Prolaznici imaju utisak da ono nema kraja, a kako i ne bi kada je površina jezera oko 33 kilometra kvadratnih.
Jezero je vještačkog porijekla, nastalo izgradnjom brane na rijeci Trebišnjici.
Bilećko jezero je postalo popularno odredište za rekreaciju i turizam. Posjetioci mogu uživati u vožnji čamcima, ribolovu, kupanju i istraživanju obale koja nudi prelijep pogled na okolinu.
Iznad obale Bilećkog jezera, nalazi se srednjovjekovna nekropola, koja je nastala izmještanjem stećaka 1967. gosine iz doline rijeke Trebišnjice zbog stvaranja ovog jezera.
Ukoliko krenete putevima Bosne i Hercegovine, ovdje vam predlažemo još nekoliko ideja za usputne izlete.