Planina Vlašić predstavljaju malu oazu prirode na samo 100 kilometara od Banja Luke. Blagotvorna klima, bujna priroda i izvrsna hrana učinili su da ova planina postane jedna od najposećenijih turističkih destinacija u Bosni i Hercegovini.

Na planini Vlašić možete uživati u snijegu gotovo pet mjeseci godišnje, a tokom ljeta, zbog bogate šume, livada, rijeke Ugar i stočarstva, čiji je najuspješniji proizvod čuveni “Vlašićki sir”, ova planina ima sve preduslove za razvoj raznovrsne turističke ponude tokom cijele godine.

Pogled sa Paljenika, najvišeg vrha Vlašića

Divlja i netaknuta priroda Vlašića mora da se nađe na vašem spisku mjesta u Bosni i Hercegovini koje morate da obiđete

O Vlašiću

Postoji nekoliko različitih legendi o porijeklu imena Vlašić. Na samom Vlašiću još uvijek živi verzija po kojoj su Sunčeva i Mjesečeva majka poslale sedmoricu braće da donesu sreću i ljepotu iz dalekog svijeta. Šestorica se sretno vratiše, ali sedmi se zauvijek izgubio. Na kraju ga je Mjesec pronašao na prelijepoj planini u koju se pretvorio.

Po drugoj varijanti, šestorica braće su se udvarala istoj ljepotici zbog koje su se zavadili. Zamolili su Mjesečevu i Sunčevu majku da presudi. Ona odluči da ljepotica svima bude sestra, a njeno sedmo dijete. Legenda kaže da je tada nastalo sazviježđe Sedam Vlašića, koje se (za vrijeme vedrih noći, od proljeća do jeseni) jasno vidi sa planine Vlašić.

Zimska idila na planini Vlašić.
Zimska idila

Prema drugoj legendi planina je dobila ime po čobanskim nomadima Vlasima, koji su ovdje živjeli i uzgajali svoja stada od pada Rimskog Carstva i ostali do kraja 19. vijeka.

Geografski položaj

Planina Vlašić je smještena u centralnoj Bosni, u srcu Bosne i Hercegovine. Geografski položaj ove planine je jedinstven, jer je podjednako udaljena od Jadranskog mora i velikih kontinentalnih gradova. Dobro je povezan sa svim dijelovima BiH. Najviši vrh je Paljenik koji dominira ovim područjem. Zbog položaja gdje se susreću mediteranska i kontinentalna klima, nadmorske visine i borove šume, Vlašić je odavno dobio status vazdušne banje. Dokazano je da boravak na Vlašiću pomaže kod malokrvnosti i anemije, plućnih oboljenja, alergija, neuroloških oboljenja i bolesti metabolizma.

Živopisni centar planine Vlašić sa trgovinama i restoranima.
Kroz centar planine Vlašić

Šta raditi na Vlašiću?

Ako ste ljubitelj prirode i želite da uživate u čarima netaknute prirode, ne morate tragati za osamljenim, dalekim destinacijama. Na samo 100 kilometara od Banja Luke nalazi se ova prirodna oaza, koja svojim posjetiocima pruža ljepote svojih šuma, ljekovitog vazduha i vode. Još jedna velika prednost Vlašića je činjenica da je ona živa i uzbudljiva destinacija tokom cijele godine. Nećete pogrešiti bilo da na Vlašić želite da pobjegnete od ljetne vrućine i gradske gužve ili hoćete da uživate u zimskim ljepotama sniježnih padina.

Najbolji način da osjetite duh planine Vlašić jeste da se prepustite njenim pješačkim stazama koje posjetioce vode kroz božanstvene predijele. Jedna od naljepših staza je staza Galica-Devečani-Paljenik, sa najljepšim zalascima sunca i pogledom na Travnik i planinske padine.

Ako ipak niste za pješačenje ili ne želite da se upustite u ovakav tip pustolovine, možete iznajmiti kvadove i na taj način istražiti planinu i njene ljepote.

Pored mnogobrojnih izvora, na rijeci Ugar možete vidjete i dva vodopada.

Za gurmane

Nešto po čemu je Vlašić prepoznatiljv su definitivno Vlašićki sir i kajmak. Ako ste u posjeti ovoj planini nemojte propustiti probati ove delicije. Naša preporuka je da obavezno probate ćevape s kajmakom. Odlična kombinacija i spoj ukusa kakav se može osjetiti samo na Vlašiću.

Zanimljive činjenice

Rosa Brandisia je endemska vrsta ruže koja raste na padinama Vlašića. Posebna je po tome što nema trnje na višim nadmorskim visinama, ali čim se presadi u niže krajeve trnje izraste.

Paljenik, najviši vrh Vlašića

Na vrhu Paljenika, ispod samog repetitora, nalazi se atomsko sklonište  i radio relejno čvorište jedno od najvažnijih u bivšoj SFRJ. Danas je ovo mjesto napušteno, a nekad je bilo strogo čuvana tajna. U objekt se ulazi odozgo na dubini od oko 50 metara. Unutrašnjost objekta čine razne prostorije, koje su imale funkciju da obezbijede normalan život u slučaju atomskog napada. Danas u ovaj bunker ulaze samo hrabri zbog straha od zaostalih explozivnih naprava i samog po sebi jezivog okruženja. Nadamo se da će neko prepoznati potencijal ovog mjesta i od njega napraviti turističku atrakciju ili nešto drugo.

Ako se nađete na putu za Vlašić, preporučujemo vam da obavezno posjetite rodni grad našeg nobelovca Ive Andrića! Za dodatna pitanja, kritike i pohvale pišite nam u komentar ispod.

Možda vam se svidja